21_20200701_090059.jpg

Společně za dobrou věc! Florbalisté a florbalistky darovali krev

Olomoučtí florbalisté a florbalistky se na konci června tentokrát sešli ne na tréninku, ale na Transfúzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc, kde společně darovali tu nejcennější tekutinu na světě. Dodatečně tak podpořili Den dárců krve, který se slaví 14. června. Kdo a proč se rozhodl pomoci ostatním?

Skupinka florbalistů a florbalistek se sešla už před osmou ráno před vchodem do transfúzního oddělení. Mnozí z nich "transfuzku" navštívili vůbec poprvé. „Už delší dobu jsem si s touto myšlenkou pohrával, akorát jsem neměl odvahu tam zajít sám a když se teď naskytla příležitost jít s klubem, moc rád jsem ji využil," prozradil Hynek Halíř. Naopak Tomáš Skoupil začal o možnosti jít darovat krev uvažovat až v rámci klubové akce. „Popravdě se mi ze začátku nechtělo, ale když jsem viděl minimální zájem mužů o tuhle akci, tak mi to bylo líto a rozhodl se akce zúčastnit. Jsem rád, že se mi podařilo přemluvit i pár mých spoluhráčů a nakonec nás bylo z mužské složky více než z ženské," vtipkoval vysoký florbalista. „Myslím, že jsme udělali dobrou věc, jak pro nemocnici, tak pro klub," usmíval se.

O darování krve často kolují mezi mladými lidmi různé mýty, možná i proto se ne všichni odhodlají k odběru 470 mililitrů krve. Hynek Halíř ale strach neměl. „Nervózní jsem byl pouze z toho, že nebudu vyhovovat nárokům dárců krve, když jsem následně prošel prohlídkou, přišla úleva a pocit štěstí, že mohu někomu pomoct, samotné darování už bylo úplně v pohodě, sestřičky byly milé a příjemné, celkově mohu říct, že jsem si celou akci užil a ještě pomohl dobré věci," usmíval se jednadvacetiletý florbalista.

Jak zmínil Hynek Halíř, jíž darovat krev poprvé sám, chce odvahu, často se tak na transfúzním oddělení sejdou celé skupinky z nejrůznějších firem a odvětví. „Hromadné odběry mají u nás na oddělení tradici. Jsme za to velmi rádi. Pořádají je jak studenti středních,vysokých škol, zaměstnanci firem, sportovní kluby, tak i vojáci, záchranáři nebo policisté," prozradila referentka náboru dárců krve Barbora Chaloupková.

České zdravotnictví se v současné době potýkalo s nedostatkem dárců krve. Celorepublikově chybělo 40 % dárců. Že by ale za současný stav mohla situace kolem koronaviru Barbora Chaloupková vyvrátila. „Současná situace to neovlivnila. Přicházeli i prvodárci, transfúzních přípravků bylo dostatečné množství, nicméně je pravda, že byla omezena plánovaná léčebná péče," přiblížila. Dlouhodobě se ale i olomoucká fakultní nemocnice potýká s nedostatkem lidí ochotných darovat krev či její složky, například plazmu. „Naše dárcovská základna se zmenšuje a stárne. Chybí nám mladí dárci krve (od 18 do 30 let), potřebovali bychom tak o 2 000 dárců krve více," přiznala Barbora Chaloupková.

Jednou z těch, kteří na transfúzní oddělení dochází pravidelně, byla Anna Křížková. Z žen, které se darování krve zúčastnily, se až k odběru dostala jako jediná. Tereze Reimerové i Petře Grufíkové byl odběr ze zdravotních důvodů odložen. „Darovat pravidelně chodím od doby kdy mi to věk dovolil. Přivedla mě k tomu asi myšlenka, že můžu pomoct druhým a mě to skoro nic nestojí," vysvětlila mladičká florbalistka.

Dárců chybí v Olomouci opravdu hodně. Aby byl stav krevních konzerv alespoň uspokojivý, musel by v průměru darovat zhruba každý padesátý obyvatel Olomouce. Jak tedy motivovat k návštěvě olomoucké "transfuzky"? „Jít mladým lidem příkladem. A ukázat jim, že na tom opravdu nic není," tvrdila Anna Křížková. I Tomáš Skoupil je přesvědčený, že transfúzní oddělení mohl navštívit každý, komu to zdravotní stav dovolí. „Podle mě by měl každý na darování krve alespoň jednou zajít, aby zjistil, jak tam vše funguje. Paní doktorky i sestřičky jsou velmi ochotné a panuje zde uvolněná atmosféra. Také je vidět, že si každého dárce velmi váží," všiml si sotva osmnáctiletý florbalista. „Samozřejmostí jsou párky s hořčicí a káva. Což je třešnička na dortu, kterou by si měl každý zkusit," smál se.

A jak je to s motivací jít darovat krev v praxi? Podle Barbory Chaloupkové není nad osobní doporučení pravidelných dárců. „Myslím, že velmi dobře funguje, když dárce krve přivede svého kolegu nebo student spolužáka – prvodárce, podobně rodiče často přivedou k dárcovství své děti," tvrdila.

Výhody v hromadném darování vidí i Anna Křížková, která už patří mezi zkušené dárce krve. „Myslím si že hromadné darování má smysl. Protože tam jdou i lidé kteří třeba i přemýšleli, že tam půjdou ale nechtělo se jim do toho samotným nebo se jim to nechtělo zařizovat," Podobně to viděl i Tomáš Skoupil, který zároveň věří, že letošní akce motivuje do budoucna i další hráče a hráčky k tomu, aby se zúčastnili. „Za mě je potřeba dělat více takových akcí. Je důležité dostat klub do povědomí celého kraje. Tahle akce se za mě velmi povedla a věřím, že příští rok se jí zúčastní ještě více členů našeho klubu," doufal Tomáš Skoupil.

Olomouckou výpravu tvořili převážně prvodárci. Vůbec poprvé tak cennou tekutinu daroval Pavel Matějů, Šimon Borik, Hynek Halíř nebo Tomáš Skoupil. Za ženskou složku se přidala Anna Křížková a trenéry zastoupil Tomáš Hruška. Nutno ale podotknout, že dalším, kteří na transfúzní oddělení dorazili, jako například Jan Konečný, Tereza Reimerová nebo Petra Grufíková, nedovolil darovat krev jejich aktuální zdravotní stav. Řada hráčů, hráček a trenérů bohužel ze zdravotních důvodů nemohla transfúzní oddělení navštívit vůbec. I všem těm je ale třeba poděkovat za ochotu pomoci dobré věci!