Skalp švýcarského Zugu a cenné zkušenosti. Olomouc vstřebává poznatky z Czech Open

Od čtvrtka 10. do neděle 13. srpna probíhal v Praze obrovský florbalový turnaj Czech Open 2023. Ve výčtu všech 175 týmů nechyběla ani Olomouc, za kterou na turnaj vyjelo ženské i mužské áčko. Oba týmy zde předváděly dobrý florbal a dosáhly skvělých výsledků.

Ženy

Ženské áčko vstoupilo do turnaje ve čtvrtek zápasem s věhlasným týmem EräViikingit. Finky se v prvním poločase ujaly vedení 3:0, které v začátku druhé půle ještě o gól navýšily. Pak se prosadila Maděrová, do konce zápasu ale Erä udeřila ještě dvakrát a vyhrála 6:1. „Byl to první zápas a bylo to z naší strany takové neslané, nemastné. Finky navíc hrály výborně a trestaly každou naši chybu,“ hodnotil utkání trenér Radek Řehák.

Následovalo večerní měření sil se Zugem United. Švýcarky inkasovaly z hole Cholinské už ve druhé minutě, ale do poločasu se jim podařilo srovnat. V úvodu druhé části ovšem fantastická Cholinská udeřila ještě dvakrát. Olomouc si tak se Švýcarkami poradila výhrou 3:2. „Vítězství nad Zugem si určitě všechny holky zapíšou ve svých úspěších vysoko. Samozřejmě, byl to jen přípravný zápas, Švýcarky taky zkoušely nové věci. Pro nás se utkání vyvíjelo dobře. Proměnili jsme přesilovku, hráli jsme aktivněji. Protivnice nás ale taky, hlavně třeba v závěrečném power-play, dokázaly zamknout. My jsme ale byli výborní do obrany a nebezpeční do útoku. Holky bojovaly a gólmanky podaly skvělý výkon. Je to vítězství, které hřeje, a to i proto, že je to tým, kde působí legendy švýcarského i českého florbalu. Některé naše hráčky tam měly své vzory nebo florbalistky, ke kterým vzhlíží od mala. Kdyby jim před deseti lety někdo řekl, že si zahrají proti Corin Rüttimann, nebo i Denise Ratajové, tak by tomu asi málokterá z nich věřila,“ užíval si vítězství trenér.

V pátečním programu měly ženy pro změnu dva české soupeře. Duel proti Bohemians vypadal v první části vyrovnaně, když v poločase svítilo na tabuli skóre 2:1. Druhé dějství ale přineslo smršť. Postupně se trefily Řeháková, Zhébalová, Poláčková a dvakrát ještě Zerzánová. Bohemka si pak připsala jednu kosmetickou úpravu, aby nakonec podlehla 2:7. Vyrovnaný poločas zahrnoval i duel s FBC ČPP Bystroň Group Ostrava, kdy Hanačky do vedení poslala Pešavová, ale Ostravanky dokázaly srovnat. Závěrečná část ovšem nabídla pouze jednu branku, kterou si připsala Maděrová, čímž utkání rozhodla.

Patrně nejtěžší soupeř, vítěz skupiny a pozdější vicemistr čekal FBS až v sobotu. Olomoučanky navzdory předpokladům bojovaly dokonce o postup. Z šestičlenné skupiny si místenku do vyřazovacích bojů zajistily pouze dva celky. Celek Rig Umeå IBF se rychle ujal vedení. Srovnat dokázala Cholinská, ale Švédky se oklepaly a do pauzy přidaly ještě dvě branky. V druhé části se už skóre nezměnilo a duel dopadl výsledkem 3:1 v neprospěch FBS. „Se švédským mladým týmem jsme hráli dobře, ve druhé části jsme byli aktivnější, chtěli jsme to dotáhnout, ale už jsme neměli síly. Na to, že to byl juniorský tým, hrál opravdu kvalitně,“ sdělil Řehák.

Olomouc tak zakončila skupinu na třetím místě za Umeou a Erou s devíti body. Z pěti zápasů ovládla tři, přičemž zaskočila i silný Zug. Hlavním cílem ale nebylo umístění, nýbrž vyzkoušení všech hráček. „Na turnaj jsme nejeli s ambicemi, neřešili jsme, kolik toho vyhrajeme nebo prohrajeme. Chtěli jsme hlavně hrát kvalitně a to, že jsme byli ve hře o postup až do posledního zápasu, jsme vůbec nečekali. Mělo to ale větší náboj, což bylo pro holky velké plus. Pro náš mladý tým byl Czech Open rozhodně ku prospěchu. Holky mohly vidět, jak hrají legendy světového florbalu, a to přímo jako jejich protivnice na hřišti. Každá z nich si zahrála proti některému zahraničnímu týmu. Jsou to pro ně obrovské zkušenosti a obrovské poznatky, jak se ten florbal dá hrát, ale taky co jim třeba ještě chybí, aby se jednou dostaly na takovou úroveň,“ zhodnotil akci trenér.

Po turnaji se áčko přesunulo rovnou na soustředění, kde před nadcházející sezónou piluje hru, ale taky vstřebává poznatky z Czech Open. „První dva dny jsme museli mít volnější, abychom nabrali sílu na zátěž zbytku soustředění. Máme tady výhodu, že díky prostorům v hale můžeme poznatky z turnaje okamžitě přenést do tréninku. Povykládat si o tom. Máme tu i pohovory s holkami, kde se o tom turnaji bavíme. O tom, co viděly, co si mohly vyzkoušet. Budeme se tu ale věnovat i kondiční a silové stránce. Trochu tedy soustředění na ten turnaj naváže, ale náplň byla daná už dopředu a my se jí držíme,“ uzavřel Řehák.

Muži

Mužský tým náležel do kategorie Open. Ve čtvrtek je čekaly dva zápasy, také se zahraničními týmy. Nejdříve Hanáky prověřil lotyšský celek FK Kurši. Ten ale poprvé inkasoval už v sedmé minutě z hole Štrbáka. Do konce se prosadili ještě Krhovják a Jurkulák, zatímco soupeř udeřil pouze jednou a duel tak dopadl výsledkem 3:1. Následoval zápas s ukrajinským FBC Skala Melitopol. Ten byl vyrovnanější, opět ho otevřel Štrbák, ale soupeř rychle srovnal. Ve druhé části padl pouze jediný gól, který zaznamenal Skoupil, a i druhý zápas tak Olomouc vyhrála.

Neméně úspěšný byl i pátek. Nejdříve proti Tatranu Střešovice II, kdy muži vyhráli 2:0. Jednoduše si poradili také s posledním soupeřem IBK KIPSTA, když v prvním poločase skóroval Jurkulák a Jelínek, v druhém Novák a znovu Jelínek. Olomouc tak s dvanácti body a fantastickým skóre 11:2 opanovala celou skupinu. „Jsme za to rádi, ale nebylo to tak jednoduché, jak se může zdát. Důležité je hlavně to, že naše hra měla tendence se zlepšovat,“ okomentoval vítězství ve skupině trenér Lukáš Kočiřík.

Hanáci pak přeskočili první kolo play-off a šli rovnou do druhého. Potkali se s nizozemským týmem Messed Up. Ani ten jim ale nenadělal výraznější problémy a po excelentním prvním poločasu, který brankově podtrhli Novák, Jelínek a dvakrát Husák, už soupeř pouze v druhé části jednou kosmeticky upravil. Následovala Orlová, která Olomouci jako první na celém turnaji ukázala, jaké to je prohrávat. Jenže Olomoučtí florbalisté zabrali, a ještě do konce poločasu díky trefám Godly a Jurkuláka vývoj duelu otočili. V poslední půlminutě ještě potvrdil vítězství Novák. „Tým z Nizozemska byl ze všech zahraničních soupeřů nejslabší. Myslím, že nás ničím nepřekvapili a zápas byl spíše o našich hlavách. Duelu chyběly parametry play-off, což se ale rozhodně nedalo říci o utkání s Orlovou,“ hodnotil soupeře Kočiřík.

Olomoucká cesta turnajem nakonec skončila těsně před branami čtvrtfinále, kdy se Hanáci střetli s pozdějším vicemistrem VKTP z Finska. Finové šli v prvním poločase do vedení 3:0, které dokázal zmírnit Dolejší. Jenže průměr tří branek za poločas si soupeř dokázal udržet i ve druhé části, a nakonec tak Olomouc vyřadil výsledkem 6:1. „Zápas s finským celkem VKPT byl zážitek pro nás všechny. My trenéři máme spoustu materiálů na videu, hráči zkušenost, inspiraci i zážitek. Když se podíváme na soupisku, není se čemu divit. Je na ní například bývalý reprezentant Finska Savonen. Zkušenost těch hráčů byla neuvěřitelná,“ pochválil protivníka trenér.

I mužská část olomouckého klubu tak zažila povedený turnaj, který kromě dobrých výsledků přinesl i důležité poznatky pro trenéry a zkušenosti pro hráče. „Bylo důležité, abychom strávili společně hodně času. Mírně se změnil realizační tým, takže jsme to museli stmelit, poznat se a otestovat rozdělení rolí. S Danem a Karlem to funguje líp, než jsem předpokládal. Cítím, že i hráči vnímají realizační tým pozitivně. Neméně důležité bylo, že se nám představilo spoustu nových hráčů, kteří se chtějí dostat do kádru. My je potřebovali vidět na hřišti, ale i mimo něj,“ sdělil Kočířík, který mimo jiné přiznal, že by se rád zúčastnil turnaje i v příštím roce.

Sezóna je ale ještě stále daleko a týmová soupiska není uzavřená. Ačkoliv se podařilo během léta rozšířit kádr, je možné, že bude Olomouc ještě posilovat. „Víme, jak teď naši hráči vypadají, a je teď už jen na nich, jak budou pracovat, aby se dostali do základu. Stále jsou otevřené ještě nějaké příchody. Bavíme se o dvou hráčích, o kterých jsme přesvědčeni, že budou mít obrovský přínos. V srpnu nás bude čekat pohár, který bereme jak přípravu na ligu,“ uzavřel trenér. První kolo poháru českého florbalu je naplánováno na 19. – 20. srpna a Olomoučtí se utkají s Domaslavicemi, Bílovcem, Droždínem a PIRATES Ostrava.