Moravian Cup pokračoval. Tentokrát zabojovaly olomoucké dívky

Poprvé v desetileté historii Moravian Cupu uspořádal turnaj samostatnou soutěž pro dívčí týmy. Týden po chlapcích se tak bojovalo i ve třech dívčích kategoriích. V každé z nich mělo zastoupení i domácí FBS. Jak dopadlo?

G16 – Dorostenky

Dorostenky šly do turnaje už v sobotu, kdy hrála pouze jejich kategorie a celá se odehrála během jediného dne. Přihlásily se čtyři týmy, Zlín Lions, 1. SC Tempish Vítkovice a slovenská NTS FK Nemšová. Duel Zlína s Olomoucí turnaj otevřel. Sophie Pallová poslala v čase 05:05 FBS do vedení a stala se tak historicky první střelkyní turnaje. Na ní navázala ještě Anna Tománková. Soupeřky pak už jen snížily, ale vyrovnat nedokázaly, a zápas tak dopadl výsledkem 1:2 z jejich pohledu.

Proti Vítkovicím se Hanačky neprosadily. V obou polovinách inkasovaly jednou a prohrály tak ve výsledku 0:2. Souboj s Nemšovou byl vyrovnaný, v první dvanáctiminutovce se neprosadil ani jeden tým. Pak soupeřky skórovaly dvakrát během pěti minut, a Anna Tománková už jen kosmeticky upravila na 1:2. Skupinu tak FBS zakončilo na třetím místě se třemi body a skóre 3:5.

S Nemšovou se Hanačky utkaly i v následném semifinále. Souboj začal pro Olomouc dobře, Milada Zbořilová se prosadila už ve třetí minutě a po poločase tak FBS vedlo. Pak ale během sedmi minut inkasovalo hned třikrát a prohrálo 1:3. A nevydařil se ani poslední duel, souboj o bronz. Milada Zbořilová i tentokrát poslala svůj tým do vedení, v druhé části už na 2:0 navýšila Sophie Pallová. Jenže během 26. minuty soupeřky snížily a o dvacet sekund později dokonce vyrovnaly, a v čase 29:29 překlopily zápas na svou stranu, díky čemuž nakonec skončily třetí.

G14 – Starší žákyně

Stejný herní systém, jako byl u dorostenek, se odehrál taky v neděli na turnaji starších žákyň. Ovšem s jinými soupeři. Kromě Vítkovic si zde zahrála taky FBC ČPP Bystroň Group Ostrava a FBC Letka. Pro Hanačky souboj začal s Vítkovicemi. Ty šly do vedení 2:0, ale góly Zuzany Švestkové a Nely Hlavinkové v 10. minutě se Olomouc dotáhla. Druhá perioda jí ale nevyšla, a nakonec podlehla Ostravankám 2:5.

Souboj s Letkou Hanačkám taky moc nevyšel. V zápase se neprosadily, samy pak inkasovaly jednou v první, dvakrát ve druhé třetině a prohrály 0:3. Nejtěsnější byl paradoxně souboj s Ostravou, která skupinu vyhrála. Ta se dostala v první polovině do vedení 2:0. Denisa Vyroubalová ve druhé části snížila, ale kýžené vyrovnání už nepřišlo. Olomoučanky tak ve skupině nebodovaly a skončily poslední se skóre 3:10.

S Ostravou si pak zahrály znovu, tentokrát semifinále. Ovšem tento zápas už dopadl jasně ve prospěch Ostravanek, které zvítězily 8:0 a v městském derby o zlato pak porazily i Vítkovice. Duel o bronz s Letkou byl mnohem povedenější než semifinále. Elen Třešlová se prosadila jako první, Letka ale ještě do poločasu dokázala otočit. V druhé periodě vyrovnala Emma Henklová, nakonec byl ale přece jen šťastnější soupeř, který dokázal vsítit 20 sekund před koncem a vyhrál tak 3:2.

G12 – Elévky (mladší žákyně)

Olomoucké elévky si zahrály pořádný turnaj po třech měsících. Navíc hrály o level výš, než je jejich kategorie, hrály totiž v kategorii mladších žákyní. Pořadatel zvolil schéma zápasů každý s každým bez play-off, turnaj se tak odehrál v pěti zápasech v jediném dni a rozhodoval počet získaných bodů.

První dva zápasy olomoucké elévky opanovaly, postupně porazily nejdřív druhý olomoucký tým v této kategorii (Olomouc 2012) a FBC Ostravu. Po zaslouženém řízku se ale výkon zasekl a přišla prohra s pozdějším vítězem z Lutína. Následovala také smolná prohra o gól proti Hranicím, kdy se blýskla zapůjčená gólmanka Holčíková. Poslední zápas s Tigers Poruba začaly Hanačky slibně vedením 3:0, nakonec ale pouze remizovaly. Remíza jim ovšem přinesla druhé místo na turnaji.

„Pokud víme, že to byl jediný tým elévek na turnaji mladších žákyň, nutno smeknout. Tři hráčky v první desítce kanadského bodování, včetně komety Agáty Ševčíkové narozené v roce 2015, slibují úrodnou sezónu jak v elévkách, tak v mladších žákyních, kam se elévky letos vydají v nové sezóně na zkušenou“, konstatovala nová hlavní trenérka Lenka Mrázková.

Druhý olomoucký tým v této kategorii, Olomouc 2012, po úvodní prohře porazil Hranice, prohrál o gól s Ostravou, vyhrál nad Porubou a podlehl Lutínu. Na turnaji tak skončil o jeden bod a jedno místo pod týmem 2013.